Lśnienie

8,1
Ekranizacja powieści Stephena Kinga. Trójka bohaterów: pisarz Torrance wraz z żoną i synkiem decyduje się miło i spokojnie spędzić zimę pilnując wielkiego i luksusowego hotelu Overlook, opustoszałego na czas remontu. Torrance ma nadzieję odnaleźć tu odpowiednie warunki do pracy nad nową książką. Wkrótce jednak mężczyzna zaczyna zdradzać objawy szaleństwa, a grozę potęgują opady śniegu odcinające hotel od świata. Rodzina bohatera jest w śmiertelnym niebezpieczeństwie...

Czy izolacja potrafi doprowadzić do szaleństwa? 10

Stanley Kubrick. Tego nazwiska żadnemu kinomaniakowi przedstawiać nie trzeba. Jeden z najwybitniejszych, jeśli nie najwybitniejszy, reżyserów w historii kina. Znany jest z szerokiegoresu gatunków filmowcyh takich jak: Sci-fi, komedia, wojenny czy horror. No właśnie - horrory... Na jednym z nich skoncentruję się w tym tekście. Jest to oczywiście "The Shining" ("Lśnienie").

Lśnienie (1980) - Shelley Duvall, Danny Lloyd, Scatman Crothers

Jack Torrance, pisarz, przyjmuje ofertę zaopiekowania się hotelem Overlook podczas zimy. Jest on położony na kompletnym bezludziu, a Torrance ma zajmować się obsługą kotłowni, aby ogrzewać różne części hotelu, i naprawianiem usterek, które w międzyczasie mogą się pojawić. Jack do hotelu zabiera swoją rodzinę - żonę Wendy oraz synka Danny'ego. Od dawna szukał on takiego odosobnienia i wydawało się, że to wszystko czego potrzebuje. Jednak wkrótce Jack zaczyna tracić kontrolę nad otaczającą go rzeczywistością.

Pozwolę sobie poszczególne elementy filmu przedstawić w punktach:

Lśnienie (1980) - Barry Dennen, Barry Nelson (I), Jack Nicholson (I)

1.Gra aktorów - jedna z najbardziej przekonywujących i sugestywnych ról w historii kina. Jack Nicholson w roli Torrance'a jest perfekcyjny! Powoli od zwykłego i przeciętnego pisarza zmienia się w mordercę i schizofrenika. Wszędzie zaczyna słyszeć głosy oraz widzieć ludzi, których w hotelu na dobrą sprawę nie ma. Koszmary senne tylko dopełniają dzieła zniszczenia przez co Jack zaczyna wariować. Kreacja jest niesamowita, sugestywna a przede wszystkim - naturalna. Shelley Duvall w roli Wendy to według wielu nieodpowiednia aktorka na nieodpowiednim miejscu. Jednak dzięki swojej nietypowej fizjonomii oraz denerwującemu charakterowi, widz w pewnym momencie po cichu zaczyna po części opowiadać się za Jackiem. I moim zdaniem takie odejście od stereotypu "słodkiej blondyneczki" robi filmowi dobrze. Danny Lloyd jako mały Torrance również gra świetnie i ponownie - jest bardzo naturalny w swej roli.

2. Muzyka - majstersztyk! Nie ma tu wpadających w ucho melodyjek, jest jedynie bicie serca i bardzo zaskakujący motyw muzyczny pojawiające się w chwilach grozy. Zresztą film jest dosyć ubogi pod wzgledem muzycznym przez co ten (jedyny w zasadzie) motyw muzyczny podany w odpowiednim momencie może przyprawić o zawał serca. I o to chyba chodzi.

Lśnienie (1980) - Shelley Duvall, Danny Lloyd, Jack Nicholson (I)

3. Montaż - i znowu trzeba pochwalić Kubricka i spółkę! Niektóre ujęcia są bardzo długie przez co można znakomicie wczuć się w klimat. Człowiekowi wydaje się, że naprawdę znajduje się w tym hotelu, gdy np. podąża za wózkiem w którym jeździ Danny. Przeplatane jest to szybkimi oraz przerażającymi migawkami np. kiedy młody Torrance spotyka małe dziewczynki na korytarzu. Razem z muzyką jest to po prostu odjazd.

4. Scenografia - mało osób zwraca na to uwagę, a jest to bardzo ważne. Hotel Overlook jest nowoczesny, dobrze oświetlony, a mimo to straszny. Jako kontrast możemy podać hotel z mini serialu "Lśnienie" zrobionym na życzenie Stephena Kinga. Tam jest jak w domu, tapety na ścianach, wszędzie ciepło i przytulnie. U Kubricka jest pusto, biało i... przerażająco. Tu się nie czujemy jak w domu, tylko jak w labiryncie. Może nawet w jeszcze większym niż ten przed domem.

Lśnienie (1980) - Scatman Crothers, Danny Lloyd, Shelley Duvall

Niektóre osoby w moim otoczeniu uważały, iż film zbytnio się dłużył i był niekiedy nudny. Jednak to po prostu nie jest kolejny produkt komercyjny, który szybko się ogląda i równie szybko zapomina. Długo po filmie zastanawiamy się jeszcze czy ten hotel rzeczywiście był nawiedzony czy to tylko chora wyobraźnia Jacka. Dokładając do tego genialną kreację Nicholsona, klimat, oraz to że trzyma w napięciu do samego końca, powstaje film nieprzeciętny, którego tak poprostu się niezapomina. Zasłużona 10.

7 z 9 osób uznało tę recenzję za pomocną.
Czy ta recenzja była pomocna? Tak Nie
Komentarze do filmu 41
dawidek98 10

Stanley Kubrick to najlepszy reżyser wszechczasów, co potwierdza tym arcydziełem światowej kinematografii. Here’s Johnny!

pajki_filmaniak 8

świetny horror polecam

Psycho_Dad 10

Po prostu arcydzieło,wciąga od samego początku,rewelacyjny klimat,muzyka no i przede wszystkim rola Nicholsona-perfekcja!

Psycho_Daddy 10

Po prostu arcydzieło,wciąga od samego początku,rewelacyjny klimat,muzyka no i przede wszystkim rola Nicholsona-perfekcja!

Abraham_Van_Helsing 10

Oglądałem wersję oryginalną muszę przyznać że ta o wiele lepsza (SPOILERY) – W wersji oryginalnej wszystko dobrze się układa ale bez Jack’a co jest dużym minusem… w drugiej wersji którą zmienił Kubrick wszystko jest OK! Jack dołącza do zdjęcia gdzie są wszystkie ofiary hotelu i staje się kolejną ofiarą… wersja oryginalna była całkowicie bezsensowna, chodź większość osób uważa że była o wiele lepsza od drugiej wersji…
A teraz pytania:
1. Czemu Jack nie zbulwersował się i nie odjechał na myśl o rzezi która miała tam miejsce??
2. Kim była druga osobowość Danny’ego? To jakiś duch? Wydawał się przyjazny w końcu mu pomagał…
3. Czy Jack dostał schizofrenii? Wygląda na to że tak w sumie to się nie dziwię bo przy takiej kobiecie to ja bym się dziwił że nie dostał.. osobiście to sam bym ją porąbał siekierą w noc poślubną… ale ktoś musiał mu otworzyć dżwi od spiżarni nie? Może to druga osobowość Danny’ego? Ale przecież ta baba też widziała upiory i to zdjęcie na końcu…

Co do filmu to:
Wersja oryginalna- 7/10
Druga wersja- 10/10

Co to znaczy "wersja oryginalna filmu"?

Jak wiemy Stanley Kubrick nakręcił "Lśnienie" które trwało 2 godz. 26 min. ale na kilka dni przed premierą zmienił zakończenie na inne (według niego bardziej ciekawe).. druga wersja ma 2 godziny czyli w wersji oryginalnej zakonczenie jest dłuższe i inne. Mi się bardziej podoba druga wersja.

Więcej informacji

Proszę czekać…